Co je to bazénový dilatační plovák


Kdybychom vám položili otázku, jak si představujete plovák v bazénu, zřejmě byste vyjmenovali všechny možné typy plováků pro dávkování chlorových tablet, pro umístění bazénového teploměru, anebo různých dětských hraček a dalších zábavných atrakcí, ovšem ne každý z vás by si vzpomněl na jednu z nejdůležitějších pomůcek pro zazimování bazénů, a sice na plovák dilatační. Co to vlastně je a jak funguje? Dilatační bazénové plováky si můžeme představit jako plastové ploché panely, které jsou uvnitř vyplněné pískem nebo betonem, aby po pokládce na hladinu zaujaly svislou polohu a ponořily větší část svého objemu pod hladinu.

voda v bazénu

V této poloze dobře plní svou funkci bránit rozpínavosti vznikajícího ledu v bazénové vodě. Při zazimování bazénu se totiž v nádrži ponechá většina vody a plováky chrání bazén před poškozením vlivem ledové krusty. Co dokáže led svou expanzí, si jistě umíte představit, a pokud ne, pak naplňte PET láhev vodou až po okraj hrdla láhve, uzavřete ji a ponechte venku na zahradě v mrazivém počasí. Led dokáže roztrhat nejen plast, ale někdy i kovové materiály. Ledovec se postaral i o zkázu Titanicu, a je až směšné, že nepotopitelnou pýchu britských loděnic Harland and Wolf potopila docela obyčejná zmrzlá mořská voda.

kachnička na hladině bazénu

Dilatační plováky v bazénu se pokládají na hladinu za sebe jako řetěz, zaklesnou se do spojovacích háčků a jsou rozmístěné po obvodu nádrže, aby udržovaly led v bezpečné vzdálenosti od okrajů bazénu. Bez dilatačních plováků je prakticky velmi riskantní zazimovat bazén a spoléhat se na to, že právě tato zima bude mírná jako v Chorvatsku, a že se led třeba vytvoří, ale jen v tenké vrstvičce, což ničemu neublíží. Nikdy předem nemáte jasno v tom, že se zrovna na pár dnů nevyjasní noční obloha natolik, že radiační ochlazení srazí teplotu až na mínus patnáct stupňů Celsia, a že se uvnitř v nádrži na koupání vytvoří deset centimetrů silná ledová plocha, která roztrhne tělo bazénu podobně, jako trup Titanicu.