Máte doma koberec a pohybujete se po něm pouze v ponožkách, nebo po něm chodíte zcela naboso? Nepoužíváte vůbec domácí obuv, nemáte doma žádná zvířata ani malé děti, dbáte úzkostlivě o svou hygienu a v bytě nejsou také žádné významné zdroje znečištění? Bydlíte navíc v čistém prostředí, například mimo město na venkově, kde není žádný průmyslový spad, ale přesto je váš koberec po roce pravidelného luxování takový škaredý, šedivý, a navíc podivně páchne?
Připadá vám, že jste snad koupili špatný koberec, nebo že váš vysavač špatně „táhne“? Ani jedno, ani druhé, kobercem to není, ten může maximálně ztrácet svá vlákna a řídnout, ale na jeho čistotu má vliv něco jiného. Ani váš vysavač není na vině, protože většina z nich má dostatečně výkonný elektromotor. Problém tkví v samotném principu vysávání, protože koberec je textilie, a je to podobné, jako s vaším oblečením.
Zatímco vaše oděvy končí v pračce, koberec nikoli. Suché vysávání ale nestačí zachytit všechny nečistoty, protože prach se na koberci mísí s vaším potem, kožními šupinkami a s tukovými částečkami rozptýlenými z vaření jídel a ve spojení s vlhkým vzduchem tu pak vzniká velmi lepkavá směs. Ta zalepí kobercová vlákna, pokryje je šedavým povlakem a vysavač nezvládne tento povlak zcela nasát, musel by mít obrovský sací výkon, který by ale zároveň vytrhal z koberce jeho vlákna.
Právě proto je důležité podrobovat koberce pravidelnému strojnímu čištění koberců Wismont čištění, kdy se nejprve vlákna prohnětou rotujícími kartáči, ty rozmělní usazené lepkavé sloučeniny, a spolu s čisticím roztokem se nečistota nasaje do sběrné nádoby. Tím se koberec zároveň zbaví zápachu, který tu často vzniká působením potu z bosých chodidel či ponožek, který rozkládají bakterie, což se pak projevuje typickým odérem nemytých bosých nohou. Zápach také podporuje žluklý tuk, rozptýlený do místnosti z přípravy pokrmů.