Zakoupili jste byt, který je po částečné rekonstrukci, a zdálo se vám při jeho prohlídce všechno v pořádku, ovšem následně jste tu po jeho předání zjistili, že jsou tu ještě staré hliníkové elektrické rozvody? A teď přemýšlíte nad tím, zda je tam ponechat, anebo zavolat elektrikáře z Prahy 7 Technologie budov, aby situaci monitoroval a navrhl vhodné řešení, například celkovou či částečnou výměnu?
Nechat hliník ano či ne – elektrikáře v každém případě zavolejte a ten vám poví následující: Hliníkové rozvody odpovídají předpisům z doby, kdy se instalovaly, tedy přibližně polovině dvacátého století. Tehdy ale existovaly jiné spotřebiče, nebyly tak výkonné a hliník je lidově řečeno „utáhl“. Tehdy se hliníkové rozvody instalovaly také proto, že to bylo velmi levné, naše země dovážela hliník z Maďarska, kde jsou bohatá naleziště bauxitu – hliníkové rudy, a to byl jasný důvod, proč „cpát“ hliník všude, kde se dalo. Měděné kabely by vyšly mnohem dráž a komplikovalo by to rychlost výstavby zejména panelových domů.
Dnes je ale situace diametrálně odlišná, spotřebiče mají větší příkon a navíc je měď ve vodičích mnohem bezpečnější, protože se neláme jako hliník, nevyžaduje dotahování vodičů na kontaktech u vypínačů, zásuvek a rozvodných krabic, a ještě něco, na co bychom neměli zapomínat:
Zpuchřelá izolace – pokud elektrikář objeví při demontáži krytu zásuvky či jiného místa zpuchřelou izolaci, je nutné ihned zasáhnout a provést výměnu elektroinstalace co nejrychleji. Zde totiž hrozí zkrat při doteku vodičů a může tu vzniknout elektrický oblouk jako u svářečky, který snadno zapálí hořlavé předměty v okolí. Jinými slovy, můžete vyhořet, a to velmi snadno a rychle.
Shrnuto na závěr: nepodceňujte situaci a u starých hliníkových vodičů postupujte nekompromisně – objednejte si u elektrikáře jejich výměnu za moderní bezpečné a předpisové elektrické rozvody.